Prim-ministrul Ungariei îl invită pe omologul polonez la o vizită oficială la Budapesta

imago857120515 scaled

Prim-ministrul Ungariei, Peter Magyar, a adresat miercuri o invitație oficială omologului său polonez, Donald Tusk, pentru a efectua o vizită la Budapesta. Potrivit agenției de presă MTI, invitația vizează o întâlnire programată pentru sfârșitul lunii iunie.

Detaliile privind agenda vizitei sau temele ce urmează a fi discutate nu au fost făcute publice până în acest moment. Nu au fost comunicate informații suplimentare despre durata vizitei sau despre persoanele care vor însoți delegațiile celor două țări.

Această invitație survine într-un context în care relațiile bilaterale dintre Ungaria și Polonia sunt de interes pentru ambele guverne, însă MTI nu a oferit detalii despre motivele sau obiectivele specifice ale acestei întâlniri.

Până în prezent, nu au fost anunțate reacții oficiale din partea guvernului polonez referitoare la această invitație. Nu există informații despre acceptarea sau eventuale condiții legate de vizita propusă.

Agenția MTI a transmis această informație miercuri, fără a oferi alte date suplimentare sau comentarii din partea oficialilor implicați.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


BREAKING NEWS

62606917

Noi trageri Loto programate joi, 7 mai, după acordarea a peste 20.000 de câștiguri duminică

Joi, 7 mai, Loteria Română va organiza noi trageri pentru
62560439

George Simion anunță că moțiunea de cenzură a strâns peste 245 de semnături și va trece fără probleme

Președintele Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a declarat