Premierul interimar Ilie Bolojan anunță impactul opririi Unității 2 de la Cernavodă asupra producției și importului de energie

ilie bolojan 1

Premierul interimar Ilie Bolojan a făcut declarații referitoare la oprirea Unității 2 de la centrala nucleară de la Cernavodă. Potrivit acestuia, această oprire a fost cauzată de debitele scăzute ale fluviului Dunărea.

Ilie Bolojan a explicat că această situație va determina România să utilizeze toate sursele de energie disponibile pentru a compensa lipsa de producție generată de Unității 2. De asemenea, premierul interimar a menționat că va fi necesară creșterea importurilor de energie pentru a acoperi cererea internă.

Unitatea 2 de la Cernavodă este o componentă importantă a sistemului energetic național, iar oprirea acesteia are implicații directe asupra producției de energie electrică.

Debitele scăzute ale Dunării au fost identificate ca factorul principal care a condus la această oprire. Acest fenomen afectează funcționarea normală a centralei, având în vedere că apa este esențială pentru răcirea reactoarelor nucleare.

Premierul interimar a subliniat necesitatea mobilizării tuturor resurselor energetice disponibile pentru a asigura stabilitatea sistemului energetic național în această perioadă.

De asemenea, a fost menționată importanța importurilor de energie, care vor crește pentru a suplini deficitul creat de oprirea Unității 2.

Autoritățile monitorizează în continuare situația și iau măsuri pentru a gestiona impactul acestei opriri asupra consumatorilor și asupra securității energetice a țării.

Declarațiile premierului interimar Ilie Bolojan au fost făcute în contextul unei situații neprevăzute care afectează producția de energie la nivel național.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


BREAKING NEWS

cutremur venezuela

Bilanțul cutremurelor din Venezuela depășește 1.900 de morți, zeci de mii de persoane sunt date dispărute

La o săptămână de la cele două cutremure puternice care
vot parlament legea bugetului inquam photos octav ganea

PSD retrage sprijinul politic pentru premierul Ilie Bolojan

Partidul Social Democrat din România (PSD), cea mai importantă forţă