Un oficial din domeniul apărării din Estonia a declarat că țara ar putea fi nevoită să introducă serviciul militar obligatoriu pentru femei în următorii 15 ani. Această posibilă măsură este motivată de o scădere accentuată a natalității în rândul băieților.
Declarația oficialului reflectă preocupările legate de evoluția demografică a populației tinere din Estonia, care ar putea afecta capacitatea de recrutare pentru serviciul militar obligatoriu, în prezent aplicat doar bărbaților.
În prezent, Estonia menține serviciul militar obligatoriu pentru bărbați, însă schimbările demografice ar putea determina autoritățile să reevalueze această politică. Oficialul nu a oferit detalii suplimentare privind modul în care ar urma să fie implementată această schimbare sau alte aspecte legate de serviciul militar pentru femei.
Declarația survine într-un context în care mai multe țări europene analizează adaptarea politicilor de recrutare militară în funcție de evoluțiile demografice și de nevoile de securitate națională.
Până în prezent, Estonia nu a anunțat oficial o decizie privind extinderea serviciului militar obligatoriu și nu a comunicat un calendar concret pentru o eventuală implementare a acestei măsuri.
Discuțiile privind serviciul militar obligatoriu pentru femei sunt parte a unui dialog mai amplu despre modul în care țările pot răspunde provocărilor demografice și de securitate în următoarele decenii.