Polițiștii din județul Prahova au reținut doi bărbați în urma unui flagrant, aceștia fiind cercetați pentru mai multe infracțiuni de furt calificat din locuințe. Potrivit informațiilor oficiale, prejudiciul cauzat prin aceste fapte este estimat la 200.000 de lei.
Acțiunea polițiștilor a avut loc după ce au fost identificate mai multe cazuri de furt din locuințe, în care cei doi bărbați sunt suspecți. În urma investigațiilor și a monitorizării, autoritățile au organizat un flagrant pentru a-i prinde în flagrant delict.
După prinderea în flagrant, cei doi suspecți au fost reținuți pentru continuarea cercetărilor. Ancheta este în desfășurare, iar polițiștii continuă să adune probe și să stabilească toate circumstanțele în care au fost comise infracțiunile.
Prejudiciul estimat la 200.000 de lei reflectă valoarea bunurilor sustrase din locuințele vizate. Autoritățile nu au oferit detalii suplimentare despre bunurile recuperate sau despre alte persoane implicate în acest caz.
Reținerea celor doi bărbați face parte dintr-o serie de acțiuni ale poliției prahovene pentru combaterea infracționalității în domeniul furturilor din locuințe. Ancheta continuă pentru a stabili dacă există și alte victime sau infracțiuni conexe.