Cuba respinge declarațiile lui Marco Rubio privind blocada petrolieră împotriva Havanei

62570162

Autoritățile cubaneze au reacționat după ce secretarul de Stat american, Marco Rubio, a negat existența unei blocade petroliere împotriva capitalei Havana. Potrivit agenției AFP, Cuba îl acuză pe Rubio că „minte” în legătură cu această situație.

Declarațiile lui Marco Rubio au stârnit un răspuns ferm din partea oficialilor cubanezi, care contestă afirmațiile acestuia. Nu au fost oferite detalii suplimentare despre natura acuzațiilor sau despre contextul în care au fost făcute declarațiile.

Până în prezent, nu au fost comunicate alte reacții oficiale din partea guvernului american sau a altor instituții legate de această dispută verbală.

Situația reflectă tensiunile existente între Cuba și Statele Unite în ceea ce privește relațiile bilaterale și politicile economice aplicate. Nu au fost menționate alte aspecte sau evoluții legate de această temă în comunicatul agenției AFP.

Rămâne de văzut dacă vor urma alte reacții oficiale sau clarificări din partea părților implicate.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


BREAKING NEWS

62487372

Iranul a lansat primul atac cu rachete asupra Israelului de la schimbarea liderului suprem

Iranul a anunțat luni că a efectuat primul său atac
726607055 2334918223698961 6443680516454864632 n

Dominic Fritz, președintele USR, așteaptă o sentință, alături de colegii săi de partid

Președintele Uniunii Salvați România (USR), Dominic Fritz, a publicat joi